O nas

Centrum Rzeźby Polskiej ma swoją siedzibę w Orońsku. Jest to miejsce na Mazowszu, położone w samym środku Polski, między Warszawą a Krakowem. Oddalone od chaosu współczesnej cywilizacji i zgiełku miasta, stanowi jednocześnie zaprzeczenie nudy i przeciętności prowincji. Przebiega tędy główny trakt turystyczny, który przemierzają codziennie wycieczki krajoznawcze.

W romantycznym parku krajobrazowym z malowniczymi stawami i starymi drzewami umiejscowiony jest XIX-wieczny kompleks dworski z dominującym pałacem, kaplicą, oranżerią oraz budynkami gospodarczymi, które przystosowano do nowych funkcji.

Kulturalna tradycja Orońska narodziła się około połowy XIX wieku i związana jest ze słynnym polskim malarzem – Józefem Brandtem, który zwykł tu spędzać czas letniej kanikuły, tu wiódł żywot ziemiański i wskrzeszał ducha sarmackiej tradycji. Jego obrazy cieszyły się niezwykłą popularnością. Nabywcami byli m.in. cesarz austriacki Franciszek Józef I, Nowa Pinakoteka w Wiedniu. Płótna artysty trafiały do kolekcji muzealnych Berlina, Drezna, Frankfurtu, Hamburga, Lipska i Królewca. Kupowali je kolekcjonerzy angielscy i amerykańscy. Brandt tworzył głównie obrazy rodzajowo-batalistyczne i historyczne o tematyce związanej z wojnami kozacko-tatarskimi i wojnami szwedzkimi XVII wieku. Ten uznany i utytułowany batalista, profesor monachijskiej akademii i opoka tamtejszego środowiska artystycznego, otwierał gościnne podwoje swego domu dla przyjaciół malarzy, literatów, muzyków, a nawet aktorów. Z tej tradycji bierze początek idea „miejsca dla sztuki”, któremu patronował Józef Brandt, a którą współcześni okrzyknęli „wolną akademią orońską”.

W Pałacu Józefa Brandta utrzymanym w stylu neorenesansowej willi dworskiej znajduje się obecnie stała ekspozycja muzealna, poświęcona utalentowanemu malarzowi, a jednocześnie sprawnemu administratorowi i gospodarzowi majątku. Pałacowe pomieszczenia urządzono zgodnie z dbałością o zachowanie nastroju i klimatu epoki pierwszych właścicieli – Christianich, Pruszaków, Brandtów, kładąc nacisk na pamiątki związane z osobą patrona. We wnętrzach znajdziemy m.in. komplety mebli biedermeier, rodzimych simmlerowskich, w stylu Ludwika Filipa i neorokoko, unikatowe okazy rzemiosła artystycznego, przykłady malarskiej twórczości mistrza i jego przyjaciół: Juliusza Kossaka, Apoloniusza Kędzierskiego, Władysława Czachórskiego.

Dawne zabudowania dworskie przystosowane do nowych celów mieszczą dziś m.in. hotel, atelier rzeźbiarskie, specjalistyczne pracownie techniczne, w których artyści mogą realizować prace monumentalne i kameralne w wielu różnych materiałach. Jedynym nowym obiektem na terenie 13-hektarowego kompleksu parkowo-dworskiego jest nowoczesne Muzeum Rzeźby Współczesnej, które wraz z galeriami rozlokowanymi na obszarze parku – Oranżerią i Kaplicą – gości prezentacje poświęcone historii rzeźby najnowszej oraz retrospektywy wybitnych artystów.

Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku jest obecnie miejscem spotkań artystów z różnych stron świata. Jako instytucja objęta mecenatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Rzeźby Współczesnej w CRP gromadzi dzieła sztuki W tutejszym Parku Rzeźby można zobaczyć Eliptyczną Kolumnę, jedyną w Polsce rzeźbę wybitnego brytyjskiego artysty Tony’ego Cragga, przejść się po pomoście autorstwa Jarosława Kozakiewicza usytuowanym na stawie Rolina, posłuchać piosenki rusałek w dźwiękowej rzeźbie pary Joanna Krzysztoń i Grzegorz Rogala, podziwiać rzeźby Magdaleny Abakanowicz czy wziąć udział w ceramicznych warsztatach.

Skip to content